Лімфедема — 18 кроків профілактики

Якщо існує ризик розвитку лімфедеми (а у хворих на рак молочної залози (РМЗ) після радикального лікування набряк верхніх кінцівок в тій чи іншій мірі неминучий), необхідно дотримання 18 пунктів інструкції, запропонованої суспільством National Lymph edema Network:

 1. Ніколи не ігноруйте поява навіть не значною припухлості руки, кисті, пальців або грудної клітки (негайно проконсультуйтеся з лікарем).
 2. Для ін'єкцій, взяття крові не повинна бути використана пошкоджена рука.
 3. Вимірюйте артеріальний тиск лише на неушкодженій руці або нозі.
 4. Повинна витримуватись необхідна гігієна,- після купання використовуйте зволожуючі лосьйони, витирайте руки обережно, але ретельно. Переконайтеся, що стали сухими всі складки і шкіра між пальцями.
 5. Уникайте повторюваних енергійних, що протидіють чого-небудь, рухів пошкодженої рукою (чистити, штовхати, тягнути тощо).
 6. Уникайте піднімання важких речей пошкодженою рукою. Ніколи не носіть важкі сумки через плече або в руці на стороні операції (до 1кг.).
 7. Не носіть тісних прикрас, еластичних стрічок на ушкодженій руці і пальцях.
 1. Уникайте сильних температурних коливань при купанні, миття посуду, а також не рекомендується відвідувати сауни і приймати гарячі ванни (принаймні руку тримайте поза ванни). Завжди захищайте руку від сонця.
 2. Намагайтеся уникати яких би то не було травм пошкодженої руки (удари, порізи, сонячні або інші опіки, спортивні ушкодження, укуси комах, подряпини). Стежте за можливою появою ознак інфекції.
 3. При виконанні роботи по дому, саду чи іншої роботи, при якій можливі навіть мінімальні пошкодження, використовуйте рукавички.
 4. Уникайте зрізання кутикули при манікюрі.
 5. Обговоріть з лікарем комплекс вправ. Не перевантажуйте ушкоджену руку: якщо вона починає хворіти,- потрібно лягти і підняти руку вгору. Рекомендовані вправи: ходьба, плавання, легка аеробіка, їзда на велосипеді, йога. Не піднімайте більше 6-7 кг
 6. При авіа перельотах люди з лимфедемой (або ті, у кого можливе виникнення лімфедеми) повинні носити компресійний рукав відповідного розміру. Додаткові пов'язки можуть знадобитися при тривалому перельоті. Перебуваючи в повітрі - збільшити кількість споживаної рідини.
 7. Жінки з великими грудьми повинні носити (при лімфедеми) полегшені протези, так як важкі протези можуть надавати дуже великий тиск на надключичні лімфатичні вузли. Бюстгальтер повинен бути підібраний правильним чином: не занадто тісним і не містить «кісточок».
 8. Для видалення волосся в області пахвової западини використовуйте електричну бритву. Слідкуйте за бритвою, не забувайте вчасно міняти леза.
 9. Люди з лимфедемой, протягом всього часу неспання мають носити добре підібраний компресійний рукав. Відвідуйте лікаря, у якого ви спостерігаєтеся, принаймні кожні 4-6 місяців. Якщо рукав дуже вільний, найбільш ймовірно, що обсяг руки зменшилася або рукав розносився.
 10. Увага: при появі висипу, свербежу, почервоніння шкіри, біль, підвищення температури - негайно звертайтеся до лікаря. Запалення (інфекція) пошкодженої руки може бути початком або погіршенням лімфедеми.
 11. Намагайтеся підтримувати ваш нормальну вагу. Низькосольова (з пониженням вмісту натрію), збагачена клітковиною, дієта повинна бути збалансована. Не паліть і не вживайте алкогольні напої. Інтерстиціальна рідина, що знаходиться в області набряку, містить велику кількість білків, але низкобелковая дієта не призведе до зниження білка в лімфі, скоріше це може призвести до ослаблення сполучної тканини і тільки погіршить ситуацію. Дієта повинна містити легкозасвоюваний білок (риба, курка...)
X