Які ускладнення можуть виникати?

Після мастектомії у деяких жінок розвивається набряк руки на стороні операції. Цей набряк називають лімфедемою або лімфостазом (застоєм лімфи).

Набряк розвивається тоді, коли нормальна циркуляція лімфи порушена або уповільнена в результаті видалення пахвових лімфовузлів у ході операції. Не у всіх жінок розвивається лімфедема, але всі жінки повинні знати про це, щоб вчасно подбати про себе. Це важливо ще і тому, що лімфедема може розвинутися і через декілька років після операції. Пам’ятайте: якщо набряк з’явився, він вимагає невідкладного і кваліфікованого лікування. Можливо, необхідно буде робити спеціальні вправи, бинтувати руку еластичним бинтом для стимуляції циркуляції або використовувати еластичний рукав.

Жінки, у яких видалені пахвові лімфовузли, які пройшли курс радіотерапії, повинні піклуватися про руку з прооперованої сторони завжди. Дотримання рекомендацій допоможуть Вам уникнути можливих проблем із рукою.

 • Не піднімайте і не носіть важкі речі. Якщо можливо, не робіть нічого, що потребує сильного напруження руки. Рекомендується обмежити навантаження на руку з боку операції до 1 кг протягом першого року, до 2 кг протягом наступних 4 років і до 3-4 кг протягом усього життя. Навантаження на здорову руку також повинні бути обмежені.
 • Уникайте будь-якої роботи, під час якої рука довгий час опущена вниз. Такі обмеження потрібні, щоб перешкоджати застою лімфи в лімфатичних судинах руки. Так, не варто прати, низько нахиляючись над ванною, руками мити підлогу. Прати краще в раковині або поставити таз на такій висоті, щоб не треба було низько нахилятися. Підлогу можна протирати шваброю.
 • Якщо Ви збираєтеся працювати рукою, забинтуйте її еластичним бинтом. Після роботи обов’язково зробіть гімнастику, огляньте руку, надайте їй підвищене положення на 10-15 хвилин. Уникайте прямого нагрівання руки, наприклад, гарячих ванн, тривалого прасування білизни або миття посуду гарячою водою, тривалих сонячних ванн. Ці застереження потрібні тому, що в результаті прямого нагрівання кровоносні і лімфатичні судини розширюються. З цієї ж причини протипоказані сауна і парна, а приймання ванни рекомендується замінити душем. Охороняйте руку з боку лікування від порізів, опіків, укусів комах. Це важливо для профілактики запалення. Якщо через подряпину або ранку на руці проникнуть мікроби, то легко може виникнути запалення, адже відтік лімфи в лімфатичних судинах утруднений. Якщо у Вас запалення траплялися раніше, порадьтеся з лікарем про проведення сезонної антибактеріальної терапії.
 • При роботі на дачній ділянці, пранні, особливо коли використовуються сильні миючі засоби, рекомендується користуватися захисними рукавичками.
 • При вишиванні користуйтеся наперстком.
 • Доглядайте за руками, змащуйте їх кремом, щоб уникати тріщин і задирок. Будьте обережні, коли робите манікюр.
 • Уникайте опіків під час приготування їжі і будьте обережні, користуючись духовкою.
 • Уникайте сонячних опіків.
 • Якщо Ви порізали або подряпали руку, обробіть і змажте ранку настойкою зеленки або йоду. Якщо рука почервоніла, з’явився біль, підвищилася температура і збільшилася набряклість, необхідно терміново звернутися до лікаря.
 • Не можна робити ін’єкції в руку з боку операції, здавати з неї аналізи крові, а також міряти на ній тиск.
 • Не можна перетискати руку: уникайте тугих манжет на блузках і нічних сорочках; каблучки, браслети і годинники не повинні врізатися в шкіру. Стежте, щоб пройми у Вашому одязі не були занадто вузькими. Бретельки бюстгальтера не повинні різати плече.
 • Привчайте себе спати на спині або на здоровій стороні, щоб своєю вагою під час сну не здавлювати судини руки з боку операції. Можна пристосувати для хворої руки подушку, щоб рука знаходилася на підвищенні. Це нормалізує циркуляцію лімфи та її відтік.
 • Дуже добре допомагають відновленню рухів у руці на стороні операції заняття в басейні. Їх можна починати через 2-3 місяця після операції, порадившись із лікарем і за умови відсутності шкірних ушкоджень. Необхідність дотримання даних рекомендацій не повинна робити життя менш діяльним та активним і заважати займатися тим, що приносить задоволення. Розумні запобіжні заходи підуть тільки на користь.
X