Здоров’я означає життя

Цей бюлетень надруковано ВГО “Разом проти раку” в рамках проєкту «Реагування тавідновлення з урахуванням потреб людей з інвалідністю під керівництвом та за координаціїорганізацій осіб з інвалідністю», який реалізує Національна Асамблея людей з інвалідністю Укра-їни за підтримки Європейського форуму інвалідності та Християнської місії незрячих (СBM).


10-12 травня 2023 року в місті Чернівці до Дня матері вперше відбулась низка заходів, присвячена боротьбі з раком молочної залози, організована Всеукраїнською громадською організа цією жінок з онкоінвалідністю «Разом проти раку» під головуванням Лариси Лопати у партнерстві з регіональним представництвом «Жінки за Життя!» у Чернівецькій області, яку очолює Лідія Анциперова, в словнику та житті якої більше не існує слова «рак».

Заходи відбулися за підтримки Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, European Disability Forum та CBM Christian Blind Mission.

В рамках проекту « Здоров’я означає життя»,10 травня, пройшла конференція «Жінки за Життя», до якої долучилось чимало жінок, які вже пройшли лікування РМЗ та інші супутні онкологічні захворювання, були присутні родичі хворих. Долучились чернівчани, буковинці та внутрішньо-переміщені особи, люди які мають інвалідність, а також небайдужі жінки, яких цікавили причини, ознаки онкологічних захворювань, представники громадських організацій та об’єднань Чернівців і Буковини, які представляють людей з особливими можливостями.

Ми вдячні місцевій владі, яка надзвичайно відповідально віднеслася до проведення Конференції і нагальної теми, надала приміщення в Міській раді для проведення заходу, а її представники самі прийняли активну участь.

Перед учасниками Конференції з привітальним словом виступив заступник міського голови міста Чернівці - Юрій Лесюк, який привітав учасників Конференції, розповів про плани та можливості міської адміністрації стосовно охорони здоров’я в Чернівцях, звернувся до жінок із закликом не нехтувати профілактичними оглядами, а міська влада буде дбати, щоб всі види сучасної діагностики були доступні для жінок. Виступила також Марія Поліщук, заступниця директора Департамент Охорони здоров’я Чернівецької ОДАВ, яка розповіла про плани Департаменту розширити доступність ліків для жителів Чернівців, та онкохворих опосередковано, про лікування та реабілітацію. В Конференції прийняли участь представники Департаменту соціального захисту населення Чернівецької ОВА, представниця НАІУ у Чернівецькій обл., директорка Департаменту соціального захисту Чернівецької місцевої ради та інші.

Жвавий інтерес у учасників викликали виступи лікарів онкологів-мамологів, онкологів-гінекологів, онко-дерматолога, онко-психолог, представників громадських організацій.

Виступи супроводжувались відеопоказами, що давало можливість сприймати інформацію краще та з більшою цікавістю. Лікарі підняли теми та звернули увагу учасників на профілактику та лікування онкологічних захворювань, дали поради учасникам Конференції, куди необхідно звертатися в разі виникнення питань стосовно наявності і придбання ліків, а також діагностики для лікування онкохворих, реабілітації і профілактичних заходів.

Також 11-12 травня в рамках Конференції було організовано та проведено два майстер-класи з арт-терапії «Мистецтво долає бар’єри» за участі художників, артпедагогів та психологів. Жінки під час лікування та після переживають стрес, занепокоєння і хвилювання, та і війна додає багато негативу. В цей період арт-терапія надзвичайно корисна і цікава, допомагає зняти стрес, депресію, страх, вирішує багато психологічних проблем, додає внутрішні сили. Тому ці два дні були присвячені покращенню емоційного стану. Жінки мали можливість відволіктися від тяжких думок чи будь-яких проблем і висловити свої думки, емоції в малюнку, зробити їх більш яскравими і приємними.

По закінченню арт-терапії жінки раділи, що мали можливість прийняти участь в такому гарному і цікавому заході, їм сподобались створені ними малюнки, в них покращився настрій. Для багатьох жінок було зовсім неочікуваним, що вони мають такі внутрішні резерви, багато хто з них сказав, що обов’язково буде продовжувати малювати вдома і завдяки арт-терапії підтримувати свій емоційний стан.

Ми вдячні Голові регіональної організації «Жінки за Життя», ВГО «Разом проти раку» у Чернівецькій обл. Лідії Анциперовій за спільну організовану конференцію.

Триденний захід в Чернівцях був надзвичайно інформаційним і насиченим, викликав жвавий інтерес як у жінок, так і у лікарів. Можна відмітити, що Конференція, присвячена боротьбі з РМЗ, в Чернівцях пройшла вперше.

Війна змінила життя і плани кожного українця, але для членів ВГООІ «Разом проти раку», які пройшли тяжкий шлях до одужання, головною метою була і залишається допомога онкохворим.

Іноді, спілкуючись з жінками, яким призначили лікування, можна почути, що зараз не хочу лягати на операцію, не час, але в цьому випадку необхідно розуміти: рак не може чекати закінчення війни і якщо вам поставили діагноз і призначили лікування, то треба лікуватися сьогодні і зараз. Пам’ятати про своє жіноче здоров’я треба за будь-яких обставин. Саме тому ми проводимо заходи, під час яких кожного разу звертаємо увагу суспільства на онкологічні проблеми і зокрема на РМЗ, закликаємо жінок прийти до лікаря і пересвідчитися, чи все гаразд, а якщо є проблеми, то вирішити їх вчасно. Цей захід не був виключенням.

Ми бажаємо всім здоров’я, сил, витримки і обов’язково віри в усе найкраще.

Миру і перемоги всім нам.

Лариса Лопата, голова ВГООІ «Разом проти раку»

X