За здоров'я жінки

До Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози (відзначається 20 жовтня), 17–18 жовтня ц.р. у Києві Національна Асамблея інвалідів України та Всеукраїнська громадська організація онкоінвалідів "Разом проти раку" провели Міжнародну науково-практичну конференцію для представників жіночих громадських організацій онкоінвалідів та лікарів-онкологів "За здоров'я жінки".

У її роботі взяли участь представники громадських об'єднань із всіх регіонів України, депутати Верховної Ради України, провідні спеціалісти із владних структур, лікарі-мамологи обласних онкодиспансерів тощо. Цьогоріч до України, аби поспілкуватися з колегами-медиками, жінками, які перемогли страшну недугу, поділитися напрацьованим досвідом та здобутками у лікування РМЗ приїхали посланці із Польщі, Росії, Білорусі.

Рак молочної залози (РМЗ) посідає перше місце у світі серед онкологічних захворювань у жінок, і кожного року реєструється понад 1 мільйон таких нових захворювань. Цей показник щорічно зростає на 1–2 відсотки. В Україні ріст цієї підступної хвороби прогресує: за період з 1963 по 2013 роки кількість людей, яких вразила недуга, збільшилася в 4 рази, а за останніх 10 років – удвічі. Кожні 35 хвилин виявляється новий випадок захворювання на рак молочної залози. Щогодини від цієї хвороби вмирає одна жінка (понад 8 тисяч у рік). Щодня майже 7 дітей стають сиротами. Проблема щодо захворювання на РМЗ вже стала соціальною.

Хвилину пам'яті оголосила Лариса Лопата. "Згадаймо тих, хто вже пішли з життя... Й завдяки їм народилася громадська організація "Амазонки", яка об'єднала тисячі жінок. Сьогодні вона не лише існує, а й плідно працює, допомагає виживати людям..."

– І хоча успіх в боротьбі з цією недугою багато залежить від вчасної та вдалої діагностики, – веде далі Лариса Лопата, – на жаль, надто пізно дізнаються про свій діагноз понад 40 відсотків жінок, які захворіли на РМЗ. Характерно, що з кожним роком цю хворобу все важче лікувати. Таке пояснюється, передусім, тим, що через власні ж матеріальні нестатки (а багато людей у нас не живуть, а виживають), через той же страх дізнатися про діагноз хвороби, загалом страх перед недовідомим, що вже увійшов у власне життя, люди оминають кабінети лікарів. Але хвороба, яка вже є, коли-не-коли, але дасть за себе знати. І чим пізніше таке трапиться, тим гірше для її здолання. Так, хіміотерапія та гормональна терапії, медикаменти, та практично все – за рахунок хворих! Це жахливо! Можна зробити такий висновок: держава справді байдужа до свого майбутнього, адже саме здорові жінки, народжуючи дітей, визначають її генофонд.

Основна причина такої сумної статистики – ігнорування жінками медичних оглядів (до лікаря-мамолога потрібно навідуватись раз на рік, про що багато з них й не знають). На жаль, за останні роки вікова група пацієнток, в яких виявили РМЗ, значно помолодшала. Нині ця недуга діагностується у жінок віком 25–28 років, піка ж максимального "злету" хвороба досягає у жінок віком 45–50 та 60–65 років. Для ранньої діагностики захворювань молочної залози необхідне щомісячне самообстеження молочних залоз та обов'язкова щорічна перевірка у лікаря. Виявлена на ранніх стадіях недуга виліковується близько в 95 відсотках випадках, лікування запущених форм РМЗ коштує у 25–30 разів дорожче, ніж у ранні стадії хвороби.

Валерій Сушкевич, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, голова Національної Асамблеї інвалідів України був солідарний з пані Ларисою. "Здається, таке справді можна назвати геноцидом, – з гіркотою у голосі сказав Валерій Михайлович, – адже саме жінка дає нове життя, і вона так часто гине, не виконавши цієї своєї місії на Землі. Так, в держави на все не вистачає грошей (за підрахунками експертів, потреби онкохворих в Україні фінансуються десь на 37–38 відсотків від належного, а то й менше. ¬– Авт.), але це не означає, що нічого не треба робити в даному питанні. Ця наша сьогоднішні зустріч має стати переломною в боротьбі з РМЗ.

Святослав Ханенко, народний депутат України, голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення реформування системи охорони здоров'я, медичної освіти та науки Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я, повідомив, що – символічно! – в день початку роботи конференції (17 жовтня ц.р.) у Верховній Раді України утворено міжфракційне депутатське об'єднання з питань профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями, в т.ч. і РМЗ, до якого ввійшли 22 представники від усіх політичних сил, представлених у парламенті. Святослав Михайлович, а його обрали головою об'єднання, запевнив присутніх, що докладе всіх сил, аби ця робота велась належно.

Сергій Молід, лікар-мамолог Національного інституту раку, розповів про досвід роботи Мобільної жіночої консультації (МЖК) – пересувного трейлера, оснащеного високоякісним діагностичним обладнанням. Вона діє на території Інституту з березня ц.р. МЖК дає змогу зробити повноцінне, комплексне гінекологічне та мамологічне обстеження, що неабияк слугує профілактиці та ранній діагностиці РМЗ. До прикладу, за півроку роботи МЖК обстежено понад 1,5 тис. пацієнток, у 700 з них виявлено патологію молочних залоз. Злоякісні новоутворення встановлено в 60 жінок (втішає, що майже всі ці випадки – на ранніх стадіях хвороби)./p>

Під час виступів наголошувалось на тому, що до проблем боротьби з РМЗ повинні широко долучатися працівники мас-медіа, і що " журналісти, покликання яких за допомогою переконливої, достовірної інформації змінювати світогляд людей, у тому числі й щодо власного здоров'я, не чекали, коли до них звернуться лікарі-мамологи, а самі йшли до них по належну інформацію".

Виступаючі на конференції наголошували на необхідності широкого обговорення, за участі пацієнтів та громадських організацій, питань реформування системи охорони здоров'я України, актуальних проблем та викликів, які стоять перед українським суспільством у зв'язку з цією нагальною проблемою.

Джерело: ВГО «Національна асамблея інвалідів України»

X