Відповідаючи на це запитання необхідно зазначити, що в Україні передбачено для окремих категорій забезпечення ліками на безоплатній або на пільговій (зі знижкою сплати) основі.
Безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів здійснюється лише за рецептами лікарів.
Такий відпуск лікарських засобів можливий у разі амбулаторного лікування і здійснюється деяким окремим групам населення та за окремими категоріями захворювань.
Безоплатно і на пільгових умовах відпускаються лікарські засоби, які зареєстровані в Україні в установленому порядку та включені до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я. Прицьому це не поширюється на лікарські засоби, вартість яких відшкодовується за договорами про реімбурсацію, укладеними відповідно до законодавства.
Відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб.
Особи, які обслуговуються у відомчих лікувально-профілактичних закладах і мають право на безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів, отримують їх у аптеках, закріплених за цими закладами.
Безоплатний відпуск лікарських засобів дітям з інвалідністю провадиться за рецептами лікарів незалежно від місця проживання цих дітей, але в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва і Севастополя. У цьому разі витрати, пов'язані з оплатою вартості лікарських засобів, беруть на себе органи охорони здоров'я за місцем їх відпуску.
Серед інших груп населення, у разі амбулаторного лікування яким лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно незалежно від розміру середньомісячного сукупного доходу їх сім’ї входять:
До груп населення, в разі амбулаторного лікування яким лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються з оплатою 50 відсотків їх вартості належать особи з інвалідністю I і II груп відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".
До переліку категорій захворювань, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби відпускаються безоплатно серед інших входять онкологічні захворювання Гематологічні захворювання, Діабет (цукровий і нецукровий, Ревматизм, Ревматоїдний артрит, Системні, хронічні, тяжкі захворювання шкіри, енілкетонурія, Шизофренія та епілепсія, Психічні захворювання (особам з інвалідністю I та II груп, а також хворим, які працюють в лікувально-виробничих майстернях психоневрологічних і психіатричних закладів), Бронхіальна астма, Хвороба Паркінсона, Інфаркт міокарду (перші шість місяців), Дитячий церебральний параліч, Післяопераційний гіпотиреоз, у тому числі з приводу раку щитовидної залози, Ушкодження головного мозку внаслідок черепно-мозкової травми, спричинені нещасним випадком на виробництві (трудовим каліцтвом). Травми спинного мозку, спричинені нещасним випадком на виробництві (трудовим каліцтвом), та ще деякі інші.
!Безоплатний відпуск лікарських засобів за переліченими категоріями захворювань провадиться лише у разі амбулаторного лікування основного захворювання, за яким хворим надано пільги. Хворі на СНІД та ВІЧ-інфіковані незалежно від основного захворювання мають право на безоплатний відпуск лікарських засобів за наявності в них будь-яких інших захворювань.
Якщо вас зацікавить більш детальна інформація щодо груп осіб, які можуть скоримстатися можливістю отримати ліки безоплатно або на пільгових умовах, або інші категорії захворювань,, які дають право на відпуск ліків, виможете знайти потрібну інформацію у Додатку № 1 та Додатку № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та запевними категоріями захворювань» № 1303-98-п від 17 серпня 1998 року, поточна редакція — Редакція від 04 травня .2023, підстава - 438-2023-пhttps://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1303-98-%D0%BF#Text
Олег Лепетюк (юрист)
Про WPHF
Жіночий фонд миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF) – це єдиний глобальний механізм, створений виключно на підтримку участі жінок в процесах розбудови миру та безпеки, а також гуманітарної допомоги. WPHF, керований низкою представників громадянського суспільства, урядів та ООН, — це трастовий фонд за участі багатьох партнерів, який мобілізує терміново необхідне фінансування для місцевих організацій, очолюваних жінками, та працює разом із жінками на передовій заради побудови міцного миру. WPHF надав фінансування та підтримав спроможність понад 500 місцевих організацій громадянського суспільства, які працюють над питаннями порядку денного «Жінки, мир, безпека» та реалізують гуманітарну діяльність у 28 країнах світу, які постраждали від кризи.
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги Організації Об’єднаних Націй (WPHF), але це не означає, що висловлені в ній погляди та вміст є офіційно схваленими або визнаними з боку Організації Об’єднаних Націй.