Лікарі застерігають від випадкового зачаття дитини під час лікування.
Вагітність під час проходження курсу терапії категорично заборонена – препарати токсичні, і якщо зачаття відбудеться на тлі хіміотерапії, наслідки для дитини будуть дуже сумними. Вагітність обов’язково потрібно буде перервати.
Але буває так, що на огляді вагітної жінки у неї знаходять рак.
Це означає, що пухлина в грудях була у неї і до зачаття, просто ді46агноз не був поставлений. Що робити в такій ситуації, залежить і від того, на якому терміні вагітності виявили пухлину, і від того, на якій стадії перебуває хвороба. Природно, що сильні гормональні сплески в організмі вагітної жінки провокують швидкі і небезпечне зростання пухлини. І якщо строк не більше 12 тижнів, лікарі будуть рекомендувати перервати вагітність і пройти повноцінне лікування. Призначити курс хіміотерапії або опромінення в такому положенні лікар не зможе – це напевно позначиться на розвитку дитини.
Якщо ж жінка вже на третьому триместрі вагітності, коли лікар ставить їй діагноз РМЗ, лікарі зможуть почати хіміотерапію до пологів, тому що доведено, що при великих термінах плацента блокує потрапляння токсичних препаратів до малюка. А після пологів молода мама продовжить лікування, правда, годувати грудьми вона не зможе, і дитина буде харчуватися молочними сумішами.
На жаль, середній вік хворих на рак в Україні щорічно знижується. Сьогодні серед онкологічних хворих значну частку становлять чоловіки і жінки репродуктивного віку: 20-40 років. Багатьох з них хвилює, які наслідки несе злоякісне захворювання і як впливає лікування хіміотерапією на можливість в майбутньому мати дітей. Природно, токсична лікування (хіміотерапія і променева опромінення) позначається на репродуктивній системі.
Але сказати точно, наскільки сильно вона буде пошкоджена, до початку лікування неможливо. Є жінки, які можуть самостійно завагітніти і народити абсолютно здорову дитину. Але є і ті, хто втрачає таку можливість.
Зараз медицина дозволяє запобігти таким наслідкам хіміотерапії при онкології, як безпліддя. Лікарі-онкологи радять жінкам зберегти яйцеклітини до початку лікування, щоб використовувати їх для штучного запліднення, коли лікування буде завершено і лікар підтвердить, що можна вагітніти.