Хірургічне лікування при захворюванні раку МЗ

Види операції

Хочемо відразу заспокоїти тих, хто боїться йти на операцію, бо не уявляє своє тіло без грудей – в більшості випадків жіночний зовнішній вигляд можна зберегти! Якщо раніше всім проводили радикальну операцію, видаляли груди повністю, то зараз прийнято піклуватися і про зовнішній вигляд пацієнток.

Онкологи-хірурги виконують два види операцій на молочній залозі з пухлиною – лампектомію і мастектомію в різних модифікаціях.

На ранніх стадіях можливо виконати органозберігаючу операцію – видалити тільки пухлину, зберігши молочну залозу. А на більш пізніх лікарі можуть запропонувати зробити радикальну мастектомію, або одномоментну пластику грудей, встановивши під шкіру грудний імплант.

Тому вид операції та бажання відновити молочну залозу треба обговорити з хірургом до операції. Розповімо про це докладніше.

Лампектомія – це повне видалення пухлини із збереженням молочної залози. Подібні операції проводять на ранніх стадіях раку (ще один аргумент на користь регулярного обстеження грудей).

Мастектомія – це повне видалення молочної залози з регіональними лімфатичними вузлами. Раніше видаляли ще й великі грудні м’язи (на яких розташована молочна залоза), а іноді і ребра, в даний час застосовують більш щадні методики і без крайньої необхідності нічого не відрізають.

Деяким жінкам вдається провести мастектомію зі збереженням шкіри, в цьому випадку можна зробити одномоментну пластику – поставити імплант або експандер. Експандер – це тимчасовий імплант, його ставлять, коли за планом лікування повинна бути променева терапія, щоб імплант не заважав опроміненню.

Експандер наповнюють фізрозчином, щоб зберегти шкіру і зовнішній вигляд, а через півроку після закінчення лікування замінюють на постійний імплант. Також експандер ставлять в разі неможливості зберегти шкіру молочної залози, щоб створити новий шкірний мішок для подальшої установки імпланта.

Біопсія сторожового вузла

Сторожовий лімфовузол (або два-три лімфатичних вузла) – це найближчий до пухлини лімфовузол, через який відбувається відтік лімфи і відповідно ракові клітини можуть проникнути в організм і дати метастази.

Всім хворим на рак грудей під час операції виконується ще одна хірургічна процедура – біопсія сторожового лімфовузла і / або видалення регіонарних лімфовузлів.

Перед операцією або в її початку лікар виявляє його за допомогою спеціального барвника. Під час операції хірург видаляє помічені лімфатичні вузли. Їх відразу ж перевіряють на наявність ракових клітин.

Якщо в сторожовому вузлі такі клітини виявляють, разом з ним хірург видаляє регіонарні лімфовузли.

Після операції проводяться важливі гістологічні дослідження отриманих під час операції тканин пухлини і лімфатичних лімфовузлів.

Це підтверджує діагноз, дозволяє уточнити стадію хвороби і оцінити результат операції. Лікар-морфолог (гістолог) виготовляє з зрізів тканин гістологічні препарати (скла), які ретельно вивчає під мікроскопом і дає висновок – остаточний гістологічний діагноз. Ці скла обов’язково потрібно забрати з лабораторії і зберегти – при необхідності їх можна використовувати, щоб перевірити ще раз діагноз в іншій лабораторії.

Відстрочена пластика грудей

У деяких випадках провести одномоментну пластику грудей неможливо, і тоді при бажанні пацієнтки лікарі можуть призначити відстрочену операцію по відновленню молочної залози після закінчення основного етапу протипухлинного лікування (хіміо- і променевої терапії).

Така операція може виконуватися як з використанням імплантів, так і з використанням шкіри (тканини) самої пацієнтки зі спини або живота – там і шкіра, і сполучна тканина дуже схожі по еластичності і пружності на жіночі груди. І в тому і в іншому випадку шрами після забору тканин і шкіри в подальшому будуть косметичними і тонкими. Формування ж соска на новій груді з її шкіри або за допомогою пересадки шматочків від здорового соска проводиться під місцевою анестезією пізніше.

Варіант маммопластики вибирається спільно хірургом і пацієнткою з урахуванням особливостей протипухлинного лікування, стану пацієнтки і її психологічного настрою. *

X