Який принцип дії променевої терапії?
Високі дози радіації здатні порушувати структуру і можливість клітини відновлюватись без порушення процесу репарації,а в онкологічних клітин цей процес різко порушений і після променевої терапії часто унеможливлюється. Променева терапія є важливих методом лікування раку тому, що ракові клітини ростуть і діляться швидше, ніж більшість здорових клітин, що їх оточують. Хоча деякі здорові клітини також вражаються опроміненням, більшість з них після дії радіації відновлюється у більшій мірі в порівнянні з раковими клітинами. Лікарі ретельно дозують інтенсивність опромінення, а також обмежують ділянки тіла, що підлягають лікуванню. Таким чином, ракові клітини вражаються значно більше, ніж здорова тканина.
Які переваги і мета променевої терапії?
Променева терапія — це ефективний засіб лікування різноманітних видів раку майже в усіх ділянках тіла. Це важливий метод лікування і часто, особливо при проміжних формах раку, це варіант вибору лікування пацієнта. Тисячі людей видужують після проведення тільки променевої терапії або у поєднанні цього курсу лікування з хірургією, хіміотерапією чи імунотерапією.
Часто лікарі застосовують променеву терапію перед операцією для зменшення розміру пухлини. Після операції проводять опромінення для припинення росту ракових клітин, що залишилися.
Проте променева терапія крім переваг має також і низку недоліків.
Йдеться про побічні дії після терапії. Найчастіше вони проявляються в тканинах і органах, які зазнали опромінення. Більшість побічних явищ, що розвиваються під час лікування, порівняно легкі і лікуються медикаментозно або за допомогою правильного харчування.
Зазвичай, вони зникають від 2 до 3 тижнів після закінчення терапії.
Перш за все, такий метод лікування психологічно впливає на пацієнта. Емоційний стан погіршується на фоні стресу і страху, можливі відчуття депресії, страху, туги, самотності, іноді агресії. У міру поліпшення загального стану ці емоційні прояви зменшуються. Щоб швидше вийти з стану емоційного виснаження, необхідно більше спілкуватись з друзями та рідними. Організувати поїздку на декілька днів, щоб дати собі перезагрузитись. Головне - не замикатись у собі. Давайте можливість рідним дарувати вам позитивні емоції, таким чином ви швидше подолаєте стан напруги.
Також спостерігається надмірна втома. Такий стан може спостерігатись кілька тижнів після променевої терапії. Це пов’язано з тим, що ваш організм зазнав фізичні навантаження під час опромінення та на фоні стресу.
Якщо ви вели активний спосіб життя до лікування і звикли до шаленого графіку, то варто дещо знизити активності на найближчий період.
Давайте собі можливість відпочити та відновитись.
Зниження апетиту. Лікування променевою терапією не викликає нудоти чи блювоти, але у пацієнтів суттєво відчувається погіршення апетиту. Не їжте понаднормово через силу, проте для ефективного відновлення тканин відмовлятись від їжі зовсім не можна.
Старайтесь харчуватись збалансовано і регулярно.
Зміни в крові. Під час опромінення великих за розміром ділянок, в організму суттєво знижується кількість тромбоцитів, лейкоцитів та еритроцитів. Рекомендовано здавати кров кожного тижня впродовж першого місяця після терапії, аби контролювати кровотворення.
Ну і звісно ж, опромінення має побічні дії на організм людини в цілому.
Побічні дії на молочні залози
Під час променевої терапії часто страждають і молочні залози. Можлива зміна кольору шкіри, набряки та больові відчуття у залозі, які зникають після закінчення терапії.
Інколи молочна залоза може збільшуватися у розмірах за рахунок лімфостазу, або ж навпаки зменшитись через фіброз тканин.
Також можлива погіршена координація рухів у плечі.
Побічні дії на грудну клітину
Після опромінення можливі проблеми з ковтанням у зв’язку з променевим запаленням стравоходу. Рекомендуємо їсти маленькими порціями, частіше і зробити акцент на м’яку та рідку їжу, м’ясні вироби варто розрізати на дрібні шматочки.
Якщо відчуваєте надмірний дискомфорт під час ковтання, то можна з’їсти шматочок масла для полегшення.
***