Контрацепція

Контрацепція – це запобігання вагітності. Якщо не хочеш або не можеш в даний період життя мати дитину, Ти повинна убезпечити себе від небажаної вагітності. Є багато методів та засобів контрацепції.

В Україні щороку відкривається набагато ширший доступ до нових методів контрацепції. Пам’ятай, що більшість протизаплідних засобів доступні лише зарецептом, а в їх правильному підборі допоможе лікар-гінеколог після проведення гінекологічного обстеження та анамнезу.

Пам’ятай, що гінеколог підбирає таблетки індивідуально для кожної пацієнтки. Якщо таблетки призначаються жінці, яка має протипоказання, це може вплинути на вагу тіла, ризик виникнення жовчнокам’яної хвороби, інфаркту, а також підвищення густоти та згортання крові. Саме тому, дуже важливо систематично проходити контрольні обстеження. Якщо не допомагає зміна виду таблеток, а побічні ефекти (слабкість, блювання, головні болі, депресивні стани, мігрені,надчутливість грудей, зниження лібідо) надалі зберігаються,маєш можливість змінити таблетки на інші протизаплідні гормональні засоби.

Внутрішньоматкова спіраль

Це м’яка, пластична конструкція, яку лікар поміщає в матку. Її заміна відбувається раз на кілька років, а тому, її можна вважати доступним та дешевим протизаплідним засобом. Головний механізм дії полягає у цитотоксичному впливі міді на сперматозоїди. Ефективність такого методу становить 98,5%.

УВАГА!: Спіраль не рекомендується використовувати причастих запальних процесах статевих органів, інтенсивних та болючих місячних, особливо, якщо жінка ще не народжувала. Трапляється, що спіраль може викликати більш інтенсивні та болючі місячні. Після народження дитини, вона може бути введена через 6 тижнів після природних пологів або через 3 місяці після кесаревого розтину. Можна її використовувати під час годування груддю.

Внутрішньоматкова система Mirena:

має вигляд і спосіб застосування ідентичний, як у спіралі; але мідь замінена прогестероном. Гормон діє майже виключно на слизову оболонку матки, додаткового оберігаючи її від нехарактерних новоутворень, що може зменшити виникнення ризику розвитку раку матки. Вона ефективна протягом 5років. Якщо лікар запропонує Тобі таку спіраль, перевір, чи вона пройшла атестацію в твоїй країні та її термін придатності.

Діафрагма, ковпачок

Це механічні засоби, які мають вводитися лише лікарем. Їх ефективність становить 95-98% і збільшується вона за умови одночасного вживання хімічних засобів, які вбивають сперматозоїди. Протипоказаннями є запальний процес та алергія на матеріал, з якого вони вироблені.

Презервативи (кондоми)

найбільш популярний протизаплідний засіб, доступний без рецепта.

Чоловік одягає його на член, який перебуває в стані ерекції перед введенням його в піхву. Таким чином сперма не потрапляє в піхву і не може відбутися запліднення.

Презерватив є єдиним протизаплідним засобом,який значно зменшує ризик зараження вірусом ВІЛ Сніду та іншими хворобами,які передаються статевим шляхом,

а також бактеріальних захворювань та запобігає алергії на сперму, яка, проте спостерігається не так часто. Однак, презервативи не можна вважати стовідсотково надійним протизаплідним засобом. А тому, аби підвищити його ефективність, можна використовувати його разом з хімічними засобами. Щоб зменшити ризик розриву презерватива і одночасно підвищити комфортність під час статевого акту, разом з презервативом можна використовувати зволожуючий гель. Однак, це повинен бути гель, виключно на основі води, оскільки інші речовини можуть призвести до розриву матеріалу, з якого виготовлені презервативи (не дозволяється використовувати масла, косметичні креми іт.д.). Ефективність використання презерватива становить 88-98%.

Засоби, які впливають на сперму

Вони існують у вигляді кремів, піни, доступні без рецепта. Їх дія полягає у знешкодженні сперми. Їх треба вводитиу піхву перед статевим актом. Однієї порції крему чи піни вистачить лише на один акт. Перед тим, як почати застосовувати такі засоби треба докладно ознайомитися з інформацією на упаковці або з інструкцією, і використовувати їх лише згідно з інструкцією! Засоби, які знешкоджують сперму недають повної гарантії. Деякі особи можуть мати алергію на сперміциди, а тому відчувати подразнення слизової оболонки, такі особи схильні до захворювань молочницею.

Методи, які спираються на спостереженнях за циклами плідності, які ще називаються натуральними методами:

(вимірювання температури – термічний метод, спостереження за виділеннями з піхви – метод Біллінгсів), полягає він у визначенні плідних днів, а отже тих днів менструального циклу, під час яких Ти можеш завагітніти, і утримання від статевих стосунків під час цих днів (часова абстиненція).

Цей метод не вимагає спеціальних матеріалів або ліків, немає побічних наслідків, але не є дуже ефективним. Проблема полягає в тому, що сперматозоїди можуть прожити в тілі жінки аж три або навіть чотири доби. А отже, якщо Ти хочеш уникнути вагітності, треба утриматися від сексуального контакту за 72 години до початку очікуваної овуляції – а отже, моменту, коли дозріла яйцеклітина потрапить з яєчника дотруби. І тут виникають проблеми: оскільки дуже важко точно визначити, коли починається овуляція. Ризик збільшується, якщо у жінки спостерігається порушення місячного циклу, існує якась хвороба, була подорож, зміна клімату, стрес іт.д. Такий метод не рекомендується використовувати під час статевого дозрівання, під час годування груддю та в період менопаузи.

В нашій країні все більше стає популярним так званий сімейний календарик. Він спирається на твердження, що овуляція настає на 14 день перед першим днем наступного циклу (або наступних місячних), сперматозоїди можуть жити в організмі жінки протягом трьох-чотирьох днів, а тому яйцеклітина може бути запліднена за 2-3 дні. За умови регулярного циклу визначається, що плідні дні припадають на проміжок між 9 та 16 днем місячного циклу. Однак, такий плідний період є специфічним для кожної жінки, оскільки може так статися, що плідні дні наступлять раніше або пізніше. Такий календарик не може використовуватися як протизаплідний метод!

Багато осіб вважає, що такі природні методи є важливою допомогою при плануванні сім’ї. Деякі бажають користуватися електронним визначником плідності, який визначаєплідні та неплідні дні за допомогою щоденного двохвилинного вимірювання температури (Біоселф).

Помилково вважати, що жінка,яка годує груддю не може завагітніти.

У матерів, які не годують дитину груддю, дозрівання яйцеклітини може початися вже через місяць після пологів!

X