Побічні ефекти хіміотерапії і їх лікування

З кожним роком ліки від раку стають все ефективніше – над цим працюють найкращі вчені світу. Сучасні препарати набагато сильніше колишніх, але й дають навантеження на організм вони сильніше. Під удар хіміотерапії потрапляють волосся, кишечник, знижується імунітет, падають показники крові. Під час лікування лікар буде призначати вам аналізи, щоб стежити за всіма показниками і знати, як організм переносить лікування.

А щоб зменшити побічні ефекти, лікар призначить супровідну терапію, без якої в сучасному світі неможливо собі уявити лікування онкології.

Нудота

Дуже багато пацієнтів бояться нудоти і блювання, спричинених хіміотерапією. Але, на щастя, на сьогоднішній день вже доступні прекрасні протиблювотні препарати, які можуть зменшити, а іноді і зняти зовсім цей неприємний побічний ефект. Якщо ви відчуваєте, що супровідна терапія вам не допомагає, не треба терпіти! Скажіть своєму лікареві про своє самопочуття.

Блювота буває декількох типів. Гостра – настає під час процедури і може зберігатися протягом доби. Відстрочена – розвивається через два-три дні після вливання препарату. І блювота очікування, яка розвивається як психологічний ефект, починається за кілька днів до крапельниці з хімією. Найчастіше такий ефект виникає, якщо перший курс хіміотерапії пройшов невдало, і від страху і спогадів починається блювота очікування. Її можналікувати заспокійливими препаратами, але тільки з призначення лікаря.

Діарея

Діарея може бути не тільки неприємним, але і небезпечним симптомом, тому що може призводити до сильного зневоднення.

Дискомфортно і заважає нормально жити. Діарея після хіміотерапії буває у 75% пацієнтів, проявляючись наступними симптомами:

  • частий рідкий стул;
  • спазмолітична біль в животі;
  • кров в калових масах;
  • слабкість за рахунок зневоднення.

У разі сильної діареї потрібно звернутися до свого лікаря, щоб він призначив лікування. Також можна полегшити свій стан за допомогою дієти (читайте про це в розділі «Спосіб життя під час лікування»).

Відхилення показників крові

Під час лікування можуть виникнути різні захворювання – тромбоцитопенія, анемія, зниження згортання крові, нейтропенія. Тому пацієнтам під час проходження хіміотерапії потрібно регулярно здавати аналіз крові, щоб стежити за тим, як організм переносить лікування. І вчасно призначити коригувальні препарати, щоб не допустити розвитку важких ускладнень. У деяких випадках навіть доводиться призупинити лікування, щоб поліп-шити показники крові.

Стоматити

Оскільки препарати хіміотерапії впливають на слизові тканини, нерідко виникає таке ускладнення, як стоматит. Клітини епітелію злущуються зі слизової рота, вона стає червоною, набряклою, утворюються невеликі виразки. Рот стає дуже сухим, з’являються тріщини на губах. Може виникати кровоточивість ясен.

Імовірність розвитку стоматиту залежить від виду хіміотерапії і вашого стану. З інфекцій при стоматиті найчастіше в роті розвивається молочниця – інфекція, викликана грибами роду Candida. Молочниця виглядає як білі бляшки або творожистого виду маси на слизовій щік і язика. Лікування полягає в призначенні протигрибкових препаратів.

Уникнути стоматиту або значно зменшити його прояви в ваших силах. По-перше, до початку хіміотерапії бажано сходити до зубного лікаря і спробувати усунути всі хронічні проблеми (мова йде про запальних вогнищах – гінгівіт, пародонтит). Стоматолог, крім того, порадить вам способи попередження стоматиту.

По-друге, під час лікування бажано щодня оглядати свій рот на предмет почервоніння, набряклості, хворобливості, білих нальотів, кровоточивості. При прояві будь-якого з цих симптомів слід звернутися до стоматолога.

Важливо знати, що стоматит – тільки тимчасове ускладнення в ході хіміотерапії. Він зникне, коли завершиться лікування і коли підвищиться рівень лейкоцитів.

Підвищення температури після хіміотерапії

Підвищення температури після хіміотерапії може бути пов’язано не тільки з інфекцією, але і з так званим грипоподібним синдромом.

Деякі ліки викликають грипоподібний синдром. Після введення препарату пацієнти протягом декількох годин або днів відчувають себе так, ніби у них грип або застуда. Особливо часто це трапляється, якщо хіміопрепарати комбінуються з біологічною терапією (інтерферон). Симптоми застуди – м’язові, суглобові або головні болі, слабкість, нудота, субфебрильна лихоманка (зазвичай з температурою нижче 38 ° С), озноб, поганий апетит – можуть тривати протягом одного-трьох днів. Для запобігання таких ефектів ці препарати приймають на ніч і передують призначенням жарознижуючих засобів (аспірину!). Однак інфекції також можуть бути причиною цих симптомів. Тому повідомте про них лікаря.

Випадання волосся (алопеція)

Від випадіння волосся під час хіміотерапії, на жаль, ліки поки не винайшли. Це не такий болісний побічний ефект, як нудота, слабкість або температура, але він переноситься жінками часто навіть більш болісно.

Як швидко випаде волосся, залежить від препарату. Іноді вони випадають повністю за тиждень, іноді за місяць, а іноді частково.

Найчастіше випадати вони починають раптово і рясно. Вранці можна виявити всю подушку в волоссі, або в руці залишиться велика пасмо після душа. Після волосся на голові випадають брови, вії і волосся на інших ділянках тіла.

Повністю підготуватися до цього моменту неможливо. Але щоб випадання стало не таким помітним і шокуючим – краще підстригти коротко волосся ще до початку процедур, щоб звикнути. Особливо якщо волосся довге. Коли вони почнуть випадати, можна взагалі поголитися наголо і уникнути стресу від спостереження за поступовим обласному.

Є одна втіха: облисіння – це не назавжди. Волосся обов’язково відросте. Вони можуть змінити колір після хімії і стануть м’якше – як пушок на голові у немовляти. А потім виростуть нові, красиві. Найчастіше це відбувається протягом півроку після закінчення терапії.

Більш того, сьогодні в ряді клінік є холодові шоломи, що дозволяють у багатьох зберегти волосся або значимо зменшити інтенсивність їх випадання. Не соромтеся запитати у вашого лікаря про це.

Ну а під час хімії можна носити на голові красиві хустки, шапочки, капелюшки або перуки. Це важкий, але тимчасовий етап.

Головне – одужати!

X