Під час лікування пацієнти мріють тільки про те як переможуть хворобу. Здається, що як тільки доктор оголосить, що лікування закінчено, то відразу почнеться життя здорової людини.
Але найчастіше після тривалої терапії потрібна ще реабілітація, щоб допомогти організму відновитися, зібратися з силами, пролікувати залишкові явища лікування. Крім того, нерідко вже після виходу в ремісію може «накрити» депресія. На перший погляд це здається дивним – як же так, адже тепер-то все добре, про що сумувати? Але справа в тому, що під час лікування життя зрозуміле і передбачуване.
Терапія розписана – операція, хімія, «промені», аналізи, мета – всіма силами боротися з хворобою, вижити. А тут раптом все закінчується і з’являється невідомість іневизначеність, схожа на невагомість. Тому що обставини змінилися, особистість змінилася теж і потрібна адаптація до життя з досвідом лікування онкології.
Більш того, реабілітація, як фізична, так і психологічна, може знадобитися і під час лікування! Після операції можна почати розробляти руку з фахівцем по ЛФК, а під час лікарської терапії – консультуватися з нутриціології. Крім того, якщо ви відчуваєте, що вам важко справлятися зі своїми емоціями, не потрібно соромитися звертатися за допомогою до психологів або приєднатися до групи підтримки пацієнток.
На жаль, в нашій країні не прийнято приділяти належну увагу реабілітації після лікування. Лікарі-онкологи не завжди говорять своїм пацієнтам про те, що реабілітація потрібна і навіть показана, адже їх «зона відповідальності» обмежується лікуванням основного захворювання.
Реабілітація після будь-якого онкологічного захворювання передбачає комплексний підхід і безперервність. Іншими словами, для успішного відновлення після онкології необхідно використовувати різні методи активної реабілітації і дотримуватися системного підходу.
Реабілітація після онкології включає в себе наступні напрямки:
ЛФК. Лікувальна фізкультура також важлива, вона дозволяє підтримувати м’язи в тонусі і нарощувати м’язову масу, покращує кровообіг і прискорює загоєння після операцій. Крім того, вправи сприяють лімфодренажу і зняттю набряків. Але займатися треба під контролем лікаря – занадто інтенсивні навантаження приносять більше шкоди, ніж користі.
Вітаміни. Хіміотерапія робить саме згубний вплив на обмінні процеси і знижує імунітет. Саме з цієї причини хворі на рак часто втрачають вагу і відчувають слабкість і часто хворіють. Для зміцнення імунітету застосовують вітамінні комплекси, призначені лікарем, гімнастику, спеціальні дієти, фізіотерапевтичні процедури.
Відновлення когнітивних функцій. Пам’ять, увага, здатність до концентрації також страждають після курсу хіміотерапії. Нерідко пацієнти відзначають у себе сплутаність свідомості або зізнаються, що забувають про найпростіші щоденні теми. Для відновлення когнітивних функцій застосовують препарати, які нормалізують роботу судин головного мозку, дието- і вітамінотерапію, а також спеціальні вправи.
Профілактика лимфостаза. За статистикою лімфостаз (Застій лімфи) розвивається у 30% хворих зі злоякісними новоутвореннями. Він обмежує рухливість, викликає набряки і біль. Для профілактики лімфостазу і боротьби з ним використовуються спеціальний масаж, пресотерапія, а також апаратні методики, наприклад лікування за допомогою лимфодренажного апарату Lympha Press Optimal, що дозволяє точно дотримати силу тиску.
Профілактика остеопорозу. Остеопороз – нерідке явище у онкологічних хворих, особливо у тих, хто страждає на рак простати, грудей або яєчників. Для боротьби з остеопорозом призначають дієту, багату кальцієм і вітаміном D, легкі фізичні вправи і курс препаратів від остеопорозу (найчастіше призначають біфосфонати).
Психотерапія. Звичайно, допомога психолога потрібна не всім. Але якщо ви відчуваєте, що вам важко зробити перехід від хвороби до здоров’я, якщо ви часто думаєте про пройдений лікуванні і боїтеся майбутнього, якщо вам буває самотньо і здається, що ніхто не розуміє, або виникають панічні атаки – не треба терпіти і намагатися впоратися зі своїми почуттями в поодинці.
Дуже допомагає спілкування з пацієнтами в групах взаємодопомоги – там збираються люди, яким є що обговорити і чим поділитися один з одним. Також можна звернутися до фахівця-онкопсихолог, який вміє працювати з онкологічними пацієнтами і допоможе розібратися у вашій проблемі.