Які документи необхідно мати особі з інвалідністю II групи з онкозахворюванням та супроводжуючому при виїзді за межі України?

У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану особи з інвалідністю мають право перетинати державний кордон за наявності:

  1. посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;
  2. пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності;
  3. довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Перелічені документи є документами, що підтверджують інвалідність.

Дана норма стосується осіб з інвалідністю всіх груп(I-III) та незалежно від причини інвалідності або нозології.

Які документи необхідно мати дружині або чоловіку особи з інвалідністю?

Особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів або їх нотаріально засвідчених копій, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб) та інвалідність, які зазначені вище.

Чи можу я супроводжувати тещу, яка має інвалідність за межі України?

Особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України повинні мати документи або їх нотаріально засвідчені копії, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб) та інвалідність.

Крім того, ще потрібно мати документ, що підтверджує спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка).

Або також може бути документ про здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка, зокрема акт встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка).

Слід зазначити, що здійснення догляду може підтверджуватися і такими документами, як посвідчення або довідка про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

Що таке актвстановлення факту здійснення догляду, яка процедура його отримання?

Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду.

Куди потрібно звертатися для отримання акту про здійснення догляду за внутрішньо переміщеною особою?

У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Яка форма і терміни передбачені для складання акту про встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю?

На підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі.

Яка процедура отримання акту?

Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажання.

Чи поширюються вимоги про наявність зазначених вище документів, на осіб, які здійснюють постійний сторонній догляд за особою з інвалідністю?

Особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України повинні мати документи, вказані вище.

Чи може особа, яка має онкологічне захворювання мати супровід при виїзді за межі України?

Особи, які потребують постійного догляду, можуть виїхати за межі України у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.

Які документи потрібні для опікуна недієздатної особи?

Опікуни осіб з інвалідністю, визнаних судом недієздатними, які супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, можуть виїхати за межі України за наявності рішення про призначення опікуна над такою особою, а у разі, коли опікуна такій особі не призначено, - один з повнолітніх членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність або їх нотаріально засвідчених копій.

Чи може чоловік приїхати до дружини з інвалідністю, яка знаходиться за межами України?

Виїзд за межі України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, може здійснюватися самостійно без осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, які мають захворювання, на підставі довідки про перебування таких осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду на консульському обліку.

Також необхідно мати документи або їх нотаріально засвідчені копії, що дають право на виїзд, про які було зазначено вище.

Які існують вимоги для повернення в Україну чоловіка, який супроводжував матір з інвалідністю?

Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які супроводжували осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, осіб, які потребують постійного догляду, чи дітей, визначених пунктом 2- 2цих Правил, для виїзду за межі України, зобов’язані повернутися в Україну не пізніше повернення на територію України осіб, яких вони супроводжували.

Відповідаючи на поставлені запитання було використано «Правила перетинання державного кордону громадянами України», затверджені Постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27 січня 1995 року, чинні на дату даної публікації з відповідними змінами та доповненнями.

УВАГА, СУТТЄВО! До названого норматимвно-правового акту регулярно вносяться зміни, у зв'язку з чим, варто перевіряти актуальну редакцію за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#Text

X