Хіміотерапія: 10 продуктів, які корисно їсти під час проходження курсу

Хіміотерапія: поширений спосіб лікування онкологічних хвороб, який дозволяє боротися з раковими клітинами в тілі.

Хіміотерапія може викликати сухість у роті, зміни у відчутті смаку, втому та нудоту, а це бажання посмакувати їжею не викликає. Хоча під час лікування раку важливо їсти здорово і збалансовано, щоб підтримувати оптимальну роботу тіла.

Одними з найкращих варіантів є м’які на смак продукти, які легко засвоюються і при цьому багаті на поживні речовини.

1. Вівсянка

У вівсянці є цілий ряд поживних речовин, які можуть допомогти тілу під час курсу хіміотерапії. Вона може похвалитися достатньою кількістю вуглеводів, білків та антиоксидантів, у вівсянці також більше, ніж в інших зернових, здорових жирів. Вівсянка також допомагає регулювати роботу вашого кишківника через beta glucan, тип розчинних волокон, які годують хороші бактерії вашого кишківника.

М’який смак вівсянки та її кремова текстура додають цьому продукту ще більше бонусів, якщо ви переживаєте поширені побічні ефекти через хіміотерапію на кшталт сухості в роті чи ранок в роті. Можете робити й вівсянку «через ніч»: занурюєте вівсянку у молоко, яке вам подобається, і ставите у холодильник на ніч. Зранку готову страву можете посипати ягодами, медом чи горіхами.

Якщо берете вівсянку готову з собою кудись, з’їжте її у найближчі дві години, щоб уникнути проблем. Або тримайте її в цей час у холодильнику. Фрукти, горіхи та кленовий сироп є поширеними добавками до вівсянки. Але ви також можете додавати авокадо чи яйця і за бажанням щіпку солі, якщо у вас виникає нудота або рана в роті. Щоб з раком боровся сам імунітет. Вчені пояснюють Нобель-2018 у медицині.

2. Авокадо

Якщо немає апетиту, авокадо можуть напакувати вас потрібними калоріями та поживними речовинами. Кремовий зелений фрукт особливо багатий на мононенасичені жири, які допомагають знизити рівень поганого холестерину LDL, при цьому підвищуючи рівень хорошого холестерину HDL.

Авокадо також містить клітковину, у 100 грамах є 27% її рекомендованої добової норми Вона збільшує об’єм вашого калу й годує дружні бактерії кишківника. М’яке й універсальне авокадо є прекрасним вибором, коли ви відчуваєте сухість у роті, ранки в роті, закрепи чи втрату ваги.

Можете розімнути авокадо та помастити ним тост чи додати до страви з зернових, квасолі чи супу.

Обов’язково помийте авокадо перед тим, як його чистити і різати. Шкірка може таїти в собі лістерії, поширені бактерії, що можуть спричинити харчове отруєння.

3. Яйця

Втома - поширений побічний ефект хіміотерапії. Яйця можуть боротися з втомою, бо вони багаті та білки й жири. Близько 6 грамів білків та 4 грами жирів є в середньому яйці. Жири наповнюють тіло енергією, а білки допомагають підтримувати та будувати м’язову масу, що особливо важливо під час хіміотерапії. Можете їсти яйця так, чи кришити до інших продуктів. М’яка текстура яєць робить їх хорошим вибором, якщо у вас ранки в роті.

4. М’ясний бульйон

Зміни в смакових відчуттях - це нормальна річ впродовж курсу хіміотерапії. Навіть вода може смакувати по-іншому. Тому м’ясний бульйон є чудовою альтернативою, щоб ви не мали зневоднення. Бульйон роблять так: кип’ятите воду з овочами, травами, за бажанням додаєте м’ясо чи птицю, і кістки.

Під час цього процесу електроліти вивільняються у рідину. Ці заряджені частинки, які включають поживні речовини на кшталт натрію, калію, хлориду та кальцію, допомагають підтримувати нормальну роботу тіла.

Сьорбання бульйону може бути корисним, якщо ви втрачаєте електроліти через блювоту, піт або діарею. Якщо хочете, до бульйону можете додавати курятину, тофу чи овочі. Якщо у вас ранки в роті, можете зміксувати це до супу-пюре.

Для додаткових поживних речовин, особливо якщо у вас є сухість у роті або поганий апетит, можете додати ложку білкового порошку до суміші. Якщо у вас нудота або блювота, не додавайте в бульйон нічого зайвого, і повільно сьорбайте. До того ж, такий бульйон лешко перетравлювати. Все про ранню діагностику раку: симптоми та аналізи.

5. Мигдаль та інші горіхи

Під час проходження курсу хіміотерапії мати з собою жменю горіхів не завадить. У них є ряд білків, здорових жирів, вітамінів та мінералів. Мигдаль, наприклад, є багатим джерелом марганцю та міді. В 28 грамах мигдалю є 27% рекомендованої добової норми марганцю і 32% добової норми міді. Ці мінерали утворюють супероксиддисмутаза, одні з найпотужніших антиоксидантів в організмі. Антиоксиданти допомагають боротись з вільними радикалами та ушкодженнями клітин.

Якщо у вас ранки в роті, горіхи можуть бути не найкращим варіантом, тому замініть їх на горіхову пасту.

6. Гарбузове насіння

Чудовий перекус. Багате на жири, білки та антиоксиданти на кшталт вітаміну Е, який може допомагати боротися з запаленням. Гарбузове насіння доставляє близько 3 грамів заліза у 33 грамах насіння, це близько 15% рекомендованої добової норми. Хоча деякі процедури, на кшталт переливання крові, можуть підвищувати ризик надмірного отримання заліза, чи його надлишку у тілі. В такому разі вам слід буде уважно стежити, скільки продуктів з вмістом заліза ви їсте.

Для розмаїтого перекусу поєднайте насіння гарбуза, сушену журавлину та інші фрукти, насіння та горіхи.

7. Броколі та інші хрестоцвіті овочі

Хрестоцвіті овочі на кшталт кале, броколі, цвітної капусти й капусти білоговолої - мають прекрасні показники поживних речовин. Броколі пропонує багато вітаміну С, який важливий для імунітету. Там також є сульфорафан, рослинний компонент, який, як вважається, покращує здоров’я мозку. Дослідження показує, що сульфорафан може позитивно впливати на здоров’я мозку через зменшення запалення та захист клітин від ушкоджень. А це особливо важливо під час курсу хіміотерапії. Парити, пекти чи смажити ці овочі можна на оливковій олії з дрібкою солі. Якщо не маєте ранок в роті та нудоти, можете додати лимонного соку.

8. Домашні смузі

Зроблені вдома смузі - хороший варіант, якщо вам зараз важко жувати тверду їжу і отримувати достатньо поживних речовин з харчування. Базова формула смузі така: 1–2 чашки (240–475 мл) рідини 1.5–3 чашки (225–450 грамів) овочів чи/або фруктів.

1 столова ложка (15 грамів) білків.

1 столова ложка (15 грамів) жирів.

Наприклад, поєднайте свіжі чи заморожені фрукти з молоком чи кефіром. Далі додайте жменю чи дві листя шпинату, столову ложку насіння льону для жирів та горіхову пасту для білків. Використовуючи свіжі ягоди, добре вимийте їх під протічною водою, щоб забрати бактерії, через які ви можете захворіти.

9. Хліб і крекери

Якщо у вас діарея чи нудота, білий хліб чи крекери є хорошим вибором. Зазвичай їх легко перетравлювати. Цільнозерновий хліб та крекери, які містять додаткові поживні речовини, є ідеальним варіантом, але коли з вашим шлунком усе гаразд. Солоні крекери особливо корисні у «дозаправці» натрієм, який ви втрачаєте через діарею чи блювоту. Можете їсти крекери з горіховою пастою, перетертим авокадо чи рікотою, якщо хочете більше смаку та поживних речовин.

10. Риба

Їсти дві порції риби на тиждень - хороша ідея при хіміотерапії. Адже у рибі є білки та жирні кислоти omega-3. Вони важливі і мусять бути у вашому раціоні. Омега-3 підтримують здоров’я мозку та покращують антизапальні властивості. Вживаючи достатньо білків та багатих на здорові жири продуктів на кшталт риби, ви можете уникнути втрати ваги упродовж лікування. Лосось, скумбрія, альбакоровий тунець і сардини особливо багаті на ці жири. Жирніша риба на кшталт лосося й оселедця є багатим джерелом вітаміну D, необхідного для здоров’я кісток та імунітету. У маленькому філе лосося (170 г) є 113% рекомендованої добової норми.

Ірина Андрейців, журналістка УП Життя

X