Гімнастика
Стандартна позиція для занять гімнастикою
- Станьте прямо, підніміть голову і опустіть руки вздовж тулуба.
- Поставте ноги на ширину стегон. Рівновагу утримувати легше, якщо Ви будете робити вправи босоніж або у взутті на низьких підборах. Носіть зручне взуття.
- Старайтеся робити всі рухи від плеча.
- Слідкуйте за диханням, коли робите вправи. Не затримуйте дихання.
- Повторюйте кожну вправу п’ять разів або стільки разів, скільки зможете зробити. Якщо після п’яти повторень Ви себе добре почуваєте, доведіть кількість повторень максимально до 20 за умови, що Ваш лікар або терапевт не пропонують щось інше.
- Ваша кінцева мета – відновити нормальний діапазон рухів плеча і повернутися до нормального життя.
- Якщо це можливо, робіть вправи перед дзеркалом для того, щоб слідкувати за правильною поставою та точністю рухів.
Стискання м’яча
Ця вправа особливо корисна, тому що запобігає або знижує тимчасове набрякання, яке може виникнути у руці з прооперованої сторони. Це впливає на гнучкість плечей та пальців, сприяє циркуляції крові у руці, а також є укріплюючою вправою, якщо підіймати руку вгору.
- Стоячи, сидячи або лежачи у ліжку, тримайте м’яч у руці з прооперованої сторони. Поверніть руку долонею вгору, трохи зігніть руку, а потім поступово підніміть її вище рівня серця.
- Спочатку стисніть, а потім відпустіть м’яч. Повторіть.
- Робіть цю вправу стільки разів, скільки було рекомендовано Вашим лікарем.
- Якщо Вам незручно тримати руку витягнутою, користуйтеся валиками або спинкою стільця для її підтримки.
Примітка: дуже важливо, щоб Ви підіймали руку вище серця.
Вправа на розтягання
Вправа на розтягання покращить рух плеча вперед. Це допоможе покращити гнучкість плеча, а також його силу. Обладнання: приблизно 2 метри мотузки чи 2 метри бинту, двері.
Потрібно, щоб хто-небудь забив великого цвяха у верхню частину дверей кімнати на відстані 2,5-5 сантиметрів від зовнішнього кута.
Перевірте, щоб цвях було вбито на глибину не менше 2,5 см. Це буде перешкоджати закриттю дверей. Цвях не пошкодить двері, і його можна буде легко витягнути, коли Ви не будете більше мати потреби робити вправи.
- Зав’яжіть вузли на обох кінцях мотузки.
- Закиньте мотузку на двері непрооперованою рукою.
- Сядьте таким чином, щоб ноги були притиснуті до різних сторін дверей і ступні міцно стояли на підлозі.
- Візьміться за мотузку обома руками таким чином, щоб вузли на її кінцях знаходились між другим та третім пальцем.
- Повільно піднімайте руку з прооперованого боку вгору до зручного положення, опускаючи мотузку рукою з неоперованої сторони; тримайте підняту руку ближче до голови. Змініть напрямок руху і підніміть іншу руку, відпочиньте і повторіть вправу.
Підйом по стіні за допомогою рук
Ця вправа покращить рух вперед та гнучкість плечей.
- Розпочніть вправу у вихідній позиції – носки ніг на відстані 10-15 см, обличчям до стіни (Рис. А).
- Зігніть лікті і притисніть руки від ліктя до зап’ястка до стіни мал. А 16 мал. Б таким чином, щоб вони знаходились на рівні очей (Рис. Б).
- Поступово піднімайте обидві руки вгору вздовж стіни, намагаючись тримати їх паралельно до моменту, коли Ви відчуєте напруження чи біль у місці розрізу. Зробіть відмітку на тому місці, де Ви зупинились, щоб можливо було побачити, як зростають ваші досягнення (Рис. В).
- Опустіть руки до рівня плечей. Наблизьте ступні та тіло ближче до стіни наскільки Ви можете та знову досягніть відмітки.
- Поверніться до початкової позиції. Відпочиньте та повторіть вправу знов. (Ви зможете краще мал. В розслабитись, якщо будете відпочивати, притуливши голову до стіни).
- Досягнувши мети, притисніть пальці до стіни (Рис. В).
Напруження ліктів
Ця вправа допомагає збільшити рухливість плечей в обох напрямках.
- У положенні стоячи чи сидячи, стисніть пальці, тримаючи лікті перед собою (Рис. А).
- Випрямивши руки повільно підніміть їх над головою. Спочатку Ви, можливо, не зможете підняти руки над головою, але повторюйте ці спроби (Рис. Б).
- Зігніть лікті і, стиснувши пальці, замал. Б ведіть руки за голову. Спробуйте втримати лікті таким чином, щоб вони створювали горизонтальну лінію з плечима (Рис. В).
- Зведіть лікті перед собою так, щоб вони зійшлися на рівні підборіддя. Пальці при цьому можна розтиснути, щоб лікті торкалися один одного (Рис. Г).
- Знову поставте лікті в позицію мал. В мал. Г вправи №3 (Рис. В).
- Підніміть руки вгору, тримаючи їх прямо над головою у позиції вправи №2 (Рис. Б).
Зігнута рука
Ця вправа зміцнить м’язи грудної клітки та верхньої частини руки.
- Станьте, зігнувши лікті та піднявши їх на рівень плечей.
- Покладіть одну руку на іншу таким чином, щоб пальці знаходилися на протилежному лікті (Рис. А).
- Відведіть лікті назад, намагаючись зве сти лопатки разом. Ви відчуєте лемал. А гке напруження у грудях. мал. Б Під час виконання вправи тримайте лікті на рівні плечей (Рис. Б).
- Знову поверніться в позицію зі схрещеними руками, цього разу поклавши протилежну руку наверх. Відпочиньте і повторіть вправу знову.
Ножиці
Ця вправа допоможе зміцнити м’язи верхньої частини руки, щоб вони могли витримувати її вагу.
- Тримайте руки прямо, долоні – повернуті до підлоги. Піднімайте їх прямо перед собою до рівня грудей (Рис. А).
- Схрестіть руки (ліву на праву), тримаючи руки витягнутими. Повторюйте цю вправу, зводячи та розводячи руки (Рис. Б).
- Поверніться до початкової позиції.
- Знову схрестіть руки – цього разу праву зверху лівої. Повторюйте вправу, зводячи та розводячи мал. А руки. Поверніться до початкової позиції. Відпочиньте.
- Повторюйте вправу знову, але цього разу тримайте долоні догори. Ця зміна приведе до того, що буде працювати інша група м’язів.
Примітка: цю вправу буде важко зробити спочатку, тому що витягнуті руки не мають опори. Можливо краще розпочинати з мал. Б вправи «Зігнута рука».
Меч надії
Це дуже корисна вправа для відновлення рухів плеча і для обережного розтягування м’язів грудної клітки.
- Покладіть руку з непрооперованої сторони на стегно. Стисніть руку у кулак з прооперованої сторони. Покладіть кулак на протилежне стегно, торкаючись стегна великим пальцем. Поволі підійміть лікоть (Рис. А).
- Підійміть руку по діагоналі від стегна до грудей, зігнувши лікоть (Рис. Б).
- Підійміть руку над головою з відкритою долонею, дотримуючись діагональної лінії (Рис. В).
- Повторіть рухи у протилежному порядку, крок за кроком – 3 – 2 – 1. Відпочиньте і знову повторіть. При мітка: перед тим, як робити цю вправу з прооперованої сторони, ре ко ме ндується протягом першого мал. А тижня робити її з непрооперованої сторони.
Реабілітація жінок після лікування мастектомії не повинна обмал. Б межуватися тільки фізичними вправами. Необхідно постійно пам’ятати про те, що не тільки під час сну, але і на відпочинку, в перервах на роботі рекомендується придати руці підвищене положення; крім всього іншого таке положення сприяє запобіганню набряку руки. На малюнках 1, 2, 3 показано, яким чином укладати руку на узвишші під час сну і відпочинку.
На роботі також потрібно намагатися, по можливості, тримати руку на узвишші. Якщо немає такої можливості, рекомендується час від часу піднімати руку з прооперованого боку нагору і робити вправи, що сприяють відтоку рідини. Якщо набряк не проходить і спостерігається тенденція до його збільшення, бажано, щоб жінка змінила місце роботи або зайнялася якою-небудь іншою діяльністю, менш травматичною для руки.
По цій же причині, навіть коли Ви сидите, покладіть руку на підлокітник крісла чи на стіл. Якщо рука перебуває в опущеному стані, не навантажуйте її зайвою вагою. У випадку виникнення набряку необхідно негайно звернутися до лікуючого лікаря.