Поради психолога

Захворювання та операція внесли багато тяжких переживань у життя, ускладнили його. Однак, не тільки хвороба здатна впливати на Вас, Ви також можете впливати на неї. Ви стоїте перед вибором: або жити як жертва свого захворювання, або прикласти зусилля, щоб стати господарем становища, автором своєї долі, шукаючи шляхи виходу з критичної ситуації, формуючи нове відношення до життя. Ось деякі поради:

  • Вірте в те, що МОЖЕТЕ одужати, МОЖЕТЕ бути щасливою, МОЖЕТЕ далі радіти життю.
  • Оберіть такий погляд, таку позицію, які б підтримували БАЖАННЯ ЖИТИ. Багато жінок сприймають своє захворювання як частину шляху до життя. На їх думку, хвороба може стати відродженням, надати можливість подумати над тим, що в житті є важливим, а що ні. Часто жінки сприймають захворювання як сигнал до того, що настав час щось змінити у своєму житті, й змінити на краще. Багато жінок говорять про важливість прийняття особистої відповідальності за піклування про себе, своє одужання та життя.
  • Якщо Ви відчуваєте, що вам не вистачає інформації для того, щоб чітко розібратися у ситуації, звертайтеся до лікаря чи іншого спеціаліста. Не підпадайте під вплив випадкової, неперевіреної, сумнівної інформації.
  • Приймайте, поважайте та любіть себе такою, яка ви є, без усяких умов. Любіть себе просто тому, що Ви є.
  • Ставтеся до себе, до свого тіла уважно, чуйно, не ігноруйте власні потреби, навчіться піклуватися про себе так, як Ви піклуєтесь про дорогу Вам людину. Привчайте себе прислухатися до власних потреб. Ви самі, Ваше тіло є найкращим порадником.
  • Коли Ви відчуваєте, що стомилися, не дорікайте собі за це. Ніхто з нас не повинен бути завжди “на висоті”. Знайдіть трохи часу для себе, для свого відпочинку. Ви маєте право на свій особистий вільний час.
  • Навчіться приймати свою тривогу чи страх, а не відчайдушно боротися з ними чи приховувати свої почуття, не бійтеся власних негативних емоцій. Всі вони – природні і з часом проходять.
  • Звільніть себе від накопичених образ на інших, на себе, на долю, незважаючи на те, що іноді це нелегко. Подумайте, за що Ви можете сказати “Дякую” тому, на кого Ви ображаєтесь. Це може допомогти звільнитися від тягаря образ.
  • Займайтеся діяльністю, яка робить Ваше життя цікавим, приносить Вам задоволення. Оточуйте себе простими життєвими радощами, адже чим більше радощів приносить нам життя, тим більше нам хочеться жити. Частіше запитуйте себе: “Що я можу зробити приємного для себе вже сьогодні?”
  • Обов’язково звертайте увагу на будь-які позитивні зміни, як у своєму здоров’ї, так і у житті взагалі. Не соромтеся поздоровити себе з будь-якою, навіть маленькою, перемогою.

Чому важливо ставити перед собою цілі?

Найголовніше джерело внутрішніх сил, необхідних для відновлення здоров’я, – це наша воля до життя, наше бажання жити. Воля до життя стає сильнішою, укріпляється, коли у нас є заради чого жити, коли у нас є мета, адже, якщо знаєш навіщо, можна перебороти будь-які умови. Коли ми прагнемо до чогось важливого для нас, ми стаємо більш рішучими, впевненими. Завдяки прагненню до мети, життя набуває сенс. Ось деякі поради:

  • Наші цілі народжуються з наших потреб, тому запитайте себе: “Що потрібно в житті особисто мені?”, “Що для мене насправді важливо, заради чого дійсно хочеться жити?”, “Що дійсно приносить мені радість?”, “Що мені вже давно хотілося б зробити і на що ніколи не вистачало часу?”
  • Важливо, щоб Ваші цілі були “збалансованими”, ураховували Ваші різнобічні потреби – фізичні, емоційні, інтелектуальні, духовні.
  • Конкретизуйте свої загальні цілі. Так, ставлячи перед собою загальну мету – “вести здоровий спосіб життя”, чітко уявіть, що Вам треба робити для досягнення цієї мети, наприклад, займатися фізичними вправами годину кожного дня, вживати більше овочів та фруктів і т.ін. Мета стає близькою і досяжною, коли ми розбиваємо її на послідовні етапи (задачі), які неважко досягти. • Цілі мають бути позитивними, стверджуючими. Наприклад, “Якомога частіше робити прогулянки”, замість “Не сидіти вдома”. Формулюючи цілі, уникайте будьяких “не-”.
  • Переглядайте та змінюйте, якщо це потрібно, цілі, або засоби їх досягнення. Мета – це не обов’язок, який будь-що необхідно виконати, це спосіб сконцентрувати Вашу енергію на досягненні того, що Вам дійсно потрібно.
  • Намагайтеся робити Ваші цілі реалістичними, але можна і помріяти. Ставте перед собою як близькі (“Що я хочу зробити сьогодні?”), так і віддалені цілі (на три місяці, на рік, на десять років вперед й т. д.).
  • І головне – сильна віра.
X