Самообстеження є важливим кроком до зниження захворюваності молочних залоз. Його проводять один раз на місяць в перший тиждень після менструації, тому що в цей період молочні залози не збільшені та не напружені.
Сaмообстеження можна проводити у ванній кімнаті перед дзеркалом та під час приймання душу. При будь-яких підозрах необхідно наступного дня звернутися до лікаря-мамолога.
Станьте перед дзеркалом спочатку з опущеними, а потім з піднятими вгору руками. Зверніть увагу на такі ознаки:
Здійснюється у положенні лежачи на спині. Під лопатку зі сторони, що обстежується, підкладіть валик таким чином, щоб грудна клітка була трохи піднята. Прощупайте кожну молочну залозу протилежною рукою. Уникайте грубого прощупування та захоплення великої ділянки тканини молочної залози, оскільки це може створити враження ущільнення, якого насправді немає. Обстеження проводиться у трьох положеннях:
Пальцями другої руки молочна залоза прощупується наступними способами: кругові рухи (Рис. А); рухи по лінії вверх та вниз (Рис. Б); клиноподібні рухи (Рис. В). Завжди прощупуйте молочні залози в одній і тій же послідовності. Це допоможе Вам не пропустити жодної ділянки, а також запам’ятати, якими на дотик є Ваші молочні залози. Окремо обстежується сосок – його стискають між пальцями, починаючи з країв ореоли, для того, щоб переконатися, що з соска немає виділень (Рис. Г).